25 Aralık 2013 Çarşamba

Amigurumi Örgü Maymun ( knitting monkey )

     Oyuncak örmek çok zevklidir. Evde sizi yönlendiren bir çocuğunuz varsa daha bir keyifli oluyor. Oğlum beni yönlendirme konusunda gayet başarılı. İstediği bir oyuncak olsun hemen bana geliyor "anne bana şunu ör" diyor. Ee ben de cennet nimetimi kıramıyorum  başlıyorum örmeye. Pepee'nin bir maymuşu vardır izleyenleriniz bilir. Oğlum da maymuş diye tutturunca bir maymun örmek elzem oldu artık. Normalde nako-vizon veya ören bayan-tango kullanırım hep. Bunların kalitesinden çok memnunum. Fakat oğluma öreceğim için evde uzun zamandır duran markasını bile hatırlayamadığım lacivert, çok da kaliteli olmayan bir ip kullandım.

        Kalitesi az dedim fakat iki bıcır 4 aydır oynuyorlar. Daha hiç tüylenmedi bile. Örgü oyuncakların bu yanını çok seviyorum. Ne kırılması var ne bozulması. Olsa olsa ancak tüylenmesi oluyor. Kaliteli ip kullanıldığında tüylenme bile olmuyor.

Maymunu örerken önce lavicert iple gövde, bacaklar ve kollar örülüyor. Yüz ayrıntısında ise önce burnu örülüp dikiliyor. Sonra burunla aynı renkte iki adet göz örülüyor. Bunları dikmek biraz uğraştırıyor. İkisi de aynı oranda olacağı için. Daha sonra göz bebekleri yapılıyor.