12 Aralık 2013 Perşembe

Amigurumi Örgü Palyaço ( knitting clown )

    Palyaço yapımında belli bir kriter yoktur. Tamamen kişinin kendi zevkine kalmış. Ben palyaçomu önce hayalimde tasarladım. Boynunda ve bacaklarında yaprak model yaptım. Boyu 25 cm oldu. Nako nun Vizon ipini kullandım.

    Göz yapımında önce 5-6 zincir çekiliyor. Sonra bu zincirlerin içine ikili trabzan yapılıyor. Göz bu şekli alıyor. Gözbebeği ise sonradan yapılıp dikiliyor. Ağzı içinse önce beyaz iple zincir çekiliyor. Beyaz zincirin üzerine kırmızı iple sık iğne yapılıyor.    Saçlarını diğer bebeklerimin saçları gibi yaptım. Önce ipİ ikiye katlayıp istediğiniz saç uzunluğunda kesin. Sonra palyaçonun başındaki saç yapmak istediğiniz yerin bir sık iğnesine iki katlı ipi geçirin. İpin ucu açık olmayan kısmından da diğer açık ucu geçirin. Böylece çocuklar oyuncakla oynarken saçlarını çektiğinde kopmak yerine daha da sağlamlaşacaktır.

    Tulumunu ise sonradan örüp giydirdim. Askılarını tam örmeyip yeşil kısma kadar ördüm ve askıyı palyaçoya diktim. İsteğe göre tulumun tamamı bütün şeklinde örülüp sonradan da giydirilebilir. Ben böyle daha kullanışlı olduğunu düşünüyorum.