23 Aralık 2013 Pazartesi

Amigurumi Örgü Telefon Kılıfı ( knitting phone case )

     Eskiden kullandığımız tuşlu telefonlarımız şimdilerde yerini dokunmatiklere bırakmaya başladı. 7 den 70 e herkesin elinde var bir telefon. Telefonlar dokunmatik olunca çizilmemesi için de bir kılıf elzem oluyor. Ben hazır almak yerine kendim örmeyi tercih ettim.


   Örerken Nako'nun Vizon marka mor renkli ipini kullandım. Telefonum General Mobile. Bu telefon için başlangıçta 18 zincir yeterli oluyor. Zincirin üzerine sık iğne yapıyoruz. İlk sırada yanlardan birer sık iğne arttırıyoruz. Sonraki sıralarda arttırmadan 35 sıra sık iğne örüyoruz. 36. sırada kenarların birinin tam ortasında 12 zincir çekiyoruz. Tekrar dönüp 12 zincirin baştan 4. zincirine batıyoruz. 4 zincirin üzerine de sık iğne yapıp 36. sıraya geçiyoruz. 37. sırayı örüp bitiriyoruz.


     Kardan adam için başta 6 halka yapıyoruz. 2.sıra için her bir sık iğneye iki kez batarak 12 sık iğne yapıyoruz yani 2a=12si. 3.sıra için 1si+1a=18si. 4.sıra için 2si+1a=24si ve bitiriyoruz.Bu kardan adamın başı oluyor. Gövdesinde ise ilk dört sırayı baş için olan kısımdaki gibi örüyoruz. 5. sıra için 3si+1a=30si. 6. sıra için 4si+1a=36si ve bitiriyoruz. Bunları beyaz iple kılıfa örüp istediğiniz renklerde dileğe göre de bere-atkı yapabilirsiniz. Ben bere ve atkının kenarına bir sıra da tüylü pembe ipten gittim. Diğer kısımlarına ise kar taneleri yaptım.
.