20 Aralık 2013 Cuma

Bere - Atkı Takımı ( knitting beret )

    Oğlum daha bebekken gideceğim bir yer olduğunda oğlumu önce iyice giydirir sonra da battaniyeye sararak giderdim. Büyüyüp kucak doldurmaya başlayınca hele bir de yürüyünce bir bere-atkı takımı şart oldu. Aşağıya yüklediğim resimdeki atkı bere takımının modeli berenin orta kısmı hariç tamamı bana ait. 
    Başta internetten bir kaç gün baya atkı-bere takım araştırması yaptım. Sonunda birini beğendim. Resim yabancı bir siteye aitti. Ve resim çok uzaktan çekilmişti. Ben de çok dikkat etmediğimden olsa gerek onun bir bere değil de sadece bir motif olduğunu örgüme başladıktan sonra farkettim. Başlamıştım fakat baya da örmüştüm. Zahmetli bir örgü olduğundan sökmeye kıyamadım. Ben de aklımdan tasarlayarak geri kalanını ördüm. Örgü konusunda biraz takıntılıyımdır. Başladığımı mümkün mertebe çabuk bitirmeye çalışırım. Bereyi örerken o kadar inat etmişim ki bitirdiğimde neredeyse gün ağarmak üzereydi. Ama ben buna değdiğini düşünüyorum. Çevrem de çok beğendi. Hatta satmam için teşvik edenler bile oldu. Ben bu örgüleri bir kızıma bir de oğluma ördüm.


    Bereyi ördükten sonra atkıyı da ona uyarlayarak ördüm. Atkıda bir ucunu sarı yaparken diğer ucunu mavi yaptım. Böyle çok güzel oldu. Orta beyaz kısmını ise afgan işi örgüyle yaptım. Yani ucu tığ ucu gibi olan şişle ördüm. Berenin tamamı ise tığ ile örüldü.