2 Aralık 2013 Pazartesi

Örgü Bebek Yelekleri ( knit baby vest )

    Oğlumun onlarca örgü yeleği vardır. Kayınvalidem sağolsun ilk torun olması nedeniyle her yaş aralığı için birkaç yelek süveter örmüştür. Çoğunu giydirdim fakat istedim ki annesinin de ördüğü birşeyler olsun. Şişle örgüyü bilirim ama tığla örgüde daha iyiyimdir.İnternette biraz araştırma yaptım. Gerçekten tığla da örülebilen çok şeker yelekler vardı. Örneğini internetten alarak yaptığım oğluma ördüğüm ilk yelek:


    Bu da kızımın yeleği


    Siz de nette biraz gezinmişseniz tanırsınız bu örnekleri. Bu örneği gören eş dosttan çok olumlu tepkiler aldım. Çok beğenildi. Kullanışlı bir yelek olduğu için de çevremdeki her hamile arkadaşa yanına patik de örüp patik yelek takımı olarak hediye ettim. Bu zamana kadar onlarca patik -yelek takımı örüp hediye etmişimdir. Halen daha çevremde hamile biri olsun hemen yeleğe başlarım:) Favori örgülerim arasındadır.
    Daha sonraları afgan işine merak saldım. Patik, atkı ve yelekler ördüm.Aşağıdaki yeleklerin modeli tamamen bana ait. Bazen durduk yere insanın kafasında bir ampul belirir ya o ben de çok olur:) Bu fikir de hiç ummadığım zamanda aklıma geliverdi.Hediye verdiğim yeleklerden:
    Bu yeleklerde yakadan başlanıyor. Yakadan kol kısmına kadar tığla örülüyor. Daha sonra ucu tığ gibi olan büyük şişe geçiliyor. Onunla da gövde örülüyor. En son iki şişe geçiliyor ve onunla da yeleğin lastik kısmı örülüyor.

    Tamamen afgan işi ördüğüm yeleklerden örnekler: