5 Ocak 2014 Pazar

Amigurumi Örgü Top

Amigurumi örenler bilir örgüye devam edildikçe sık iğneler başlangıç noktasından itibaren sarmal olarak şekil alır. Bu durum herhangi bir oyuncak örerken hiç sorun oluşturmazken iki renkli top örümünde biraz can sıkar. Topta dikey olarak iki renk elde etmek istiyorsanız ya topu küçük tutacaksınız ya da sarmal şekil oluşmasın diye bu yazıyı okumaya devam edeceksiniz.
Ben bunun formülünü buldum. Aslında örgüde yoğunlaşanların rahat aklına gelebilecek bir yöntem. Aklına gelmeyenler için yöntemimi yazayım.
İlk sırayı tek renk iple örün. Sonra iki ya da daha fazla renk örecekseniz bitirdiğiniz sıradaki sık iğneleri eşit miktarda renklere paylaştırın. İpleri koparmadan da yapabilirsiniz fakat topum düzgün olsun diyorsanız ipleri her defasında koparmanızı tavsiye ederim. İkinci sıradan itibaren ördüğümüz sırada arttırmayı sondan yapıyorsak yani örn; 3si+1a yapıyorsak bir sonraki sırayı örerken arttırmayı baştan yapıyoruz yani örn; 1a+4si. Böylece sarmal oluşturmayan dikey çizgiler oluşuyor. İstediğiniz büyüklükte rengarenk toplar yapabilirsiniz. Biraz zahmetli olduğu için ben genelde orta boyda hediye olarak yapıyorum. Resimdeki topun çapı 28 cm boyu 9 cm.