23 Ocak 2014 Perşembe

Bukle Saç Yapımı

   Örgü bebek yapımında değişik saç stilleri vardır. Ben genelde düz saçı tercih ediyorum. İp şiş ile örülüp, ütülenip, tekrar sökülerek kıvırcık saç elde edilebiliyor. Fakat ben bu yöntemin oyuncak olarak kullanılan bebeklerde çok da kalıcı olmadığını düşünüyorum. Bebek süs olarak kullanıldığında problem olmaz fakat oyuncak olarak kullanıldığında her çekişte saç biraz daha kendini salar ve kıvırcıklığını kaybeder. Bukle, saçta daha kalıcı bir yöntem. Bukleler örgüyle yapıldığı için hem kendini salma durumu olmaz hem de bukleler bozulmaz. Bukle saç, örgü bebeklere de çok yakışıyor. Çeşitli şekillerde bukleler yapılabilir. Size kendi bukle saç yapımından bahsedeceğim.   Ben saçı sonradan yapıp dikmeyi tercih ediyorum. Saç yapımında yine 6si olarak başlıyorum. Her bir sıradaki arttırımlar 6 ve 6 nın katları olacak şekilde(yani diğer örgülerimdeki gibi klasik arttırmalar). Bir sıra sadece arttırım yapılıyorsa bir sonraki sırada bukleler yapılıyor.

   Bukle sıklığını belirleyeyin. Ben iki sık iğne yapıp 3. de bukle yaptım. Bukle için 10 zincir çektim. Buklenin uzun olmasını istiyorsanız bu miktarı arttırın.


   İkili trabzanla her bir zincire iki veya üç kez batın. Ben iki kez battım. Şayet daha kıvırcık olmasını istiyorsanız üç kez batın.


   Zinciri doldurduktan sonra bukleler oluşmuş olacaktır.