10 Nisan 2014 Perşembe

Amigurumi Örgü Aplikeler

   Yaz mevsimi yaklaşıyor ve bu yaz bizim için tayin telaşesiyle geçecek. Eşyaları topla, taşı, tekrar yerleştir ve ortama uyum sağla. Tüm bunlar yazıda sadece bir cümlede toplanırken gerçek hayatta ayları bulabilecek bir süreç. Artık bir yandan kullanmadığımız eşyaları yavaş yavaş kolilere yerleştirmeye başlarken bir yandan da evin, çocukların telaşesiyle uğraşıyorum.


   Oğlumun öğretmeni biz öğrenci annelerine etkinlik ödevi vermiş. Aslında ödevden ziyade belirlenen güne hazırlanıp günü gelince okula giderek öğrencilerle uygulama yapmak. Benim sıram haftaya. İlk liste verildiğinde ne yapsam diye baya kafa yordum. Aslında 4 yaş grubuna yapılabilecekler basit şeyler fakat insan ne yapacağına karar veremeyince ister istemez kafasını meşgul ediyor. Diğer arkadaşlar genelde oyun oynatıyor.Ben de acaba el kuklası yapıp hikaye anlatarak oynatsam mı, yoksa ipli kukla yapıp kısa bir gösteri mi yapsam? Karar veremedim bir müddet. İpli kukla uzun süren ve zahmetli bir iş. Parmak kuklalarında ise masal anlatımında pek iyi olmadığımdan onu da eledim. En iyisi mi aplike yaparak bir etkinlik düzenleyeyim dedim.

   Etkinliğimde hedeflediğim kazanımlar resim boyama, sayıları sayma, gruplama ve yapıştırma becerisi. Yaptığım aplikeleri sayıyla yaptım. Arabalar birer tane, kelebekler ikişer tane, balıklar üçer tane ve çiçekler dörder tane olacak. 

   A4 kağıdına bir dikdörtgen, iki üçgen, üç kare ve dört daire çizerek öğrencilerden saymaları istenir. Sayılan her bir şekil çeşitli renklere boyanır. Sonra yapılan aplikelerin sayıları sorulur. Bilen her öğrenciye aplike verilerek kağıttaki aynı sayıda olan şekillerin içine yapıştırması istenir.

   Bu şekilde yaparak daha önce öğrendikleri ilk dört rakamın alıştırmasını yapmayı hedefliyorum. Bakalım tamamını bıcırlara yaptırabilecek miyim? Bu da araba aplikelerim :


   Balık aplikeleri henüz yapmaktayım. Çiçekleri de bitirince ikisini sonra yayınlayacağım.