1 Mayıs 2014 Perşembe

Ahşap Boyamayla Varak Ayna Çerçevesi

   Siyah asil bir renktir. Örgülerde çok tercih edilmez fakat bazı çalışmalara siyah renk çok güzel gidiyor özellikle ayna çerçevesinde. Bir arkadaşımın çalışması olan ahşap boyamayla varak ayna çerçevesi görülmeye değer bir güzellikte. Arkadaşım başta hobi olarak başlamıştı ve kendi evine yapmıştı. Çevreden görenler oldukça talep edildi ve sipariş üzerine dışarıya çalışmaya başladı. Ayna çerçevesinin yapımı emek isteyen zahmetli bir süreç. Güzel olmasında tecrübeli olmanın payı da büyük. 

   Simli siyah renkli ahşap boyamayla varak ayna duvarda çok şık duruyor ve eve de ayrı bir hava katıyor. Arkadaşım bu çalışmayı bütün malzeme kendine ait (ayna hariç) çok uygun fiyata yapıyor. İlgilenenler bana mesajla ulaşabilirler.

   Yapılışına gelince ben bu tür işlerden fazla anlamadığım için arkadaşımdan not ettiğim kadarıyla aktarmaya çalışacağım. Sürçülisan edersek affola. Öncelikle parşömen kağıdı siyah ahşap boyayla boyanır ve sonra küçük parçalara ayrılarak buruşturulur. Dekopaj tutkalıyla ahşap ayna çerçevesine yapıştırılır. Üzeri toz sim ve toz varakla süslenerek vernikle parlatılır. Bu ayrıca sert durmasını da sağlar. Ayna bütün işlemleri bittikten sonra kurumaya bırakılır. Sonuçta ebatları 85 cm - 50 cm olan şık bir ayna ortaya çıkar.

   Bu ayna konsol aynası olarak da kullanılabilir. İstenilen ebatlarda yapılabilir.