22 Aralık 2017 Cuma

Amigurumi anahtarlık baykuşlar

Hayırlı cumalar.

Bugün çok uzun seneler önce dinlediğim bir şiir aklıma geliverdi hem de melodisiyle. Ben çocukken ablam radyoda dini içerikli bir program dinlerdi ve onun da başında veyahut sonunda bir şiir okunurdu "içimdeki çocuk konuşuyor seni anlatıyor, sana anlatıyor" diye.
Şiiri aklımda kaldığı kadarıyla okuyayım dedim tamamını hiç unutmamışım. İnternetten baktığımda eksiksiz okuduğumu gördüm. Bazen ben bile kendime çok şaşırıyorum. Eğitimde buna işitsel zeka deniliyor fakat benimki tam işitsel zekayı kapsamıyor. Şiir ezberleme dışında işitsel zekada çok da başarılı olduğum söylenemez. Ben de buna şiirsel zeka diyorum :) İlk ortaokulda keşfettim bu yeteneğimi. Uğraşmadan şiir ezlerlediğimi farkettim. Sonradan Şairlerin sultanı Necip Fazıl üstada takıldım uzunca seneler. Şiirleri o kadar anlam yüklü ki insan şiirlerinde eriyor. Çocuklarım olduktan sonra pek şiir okuyamadım. Bazen 5-6 ayda bazen de 1 seneye varan sürede yalnızca bir kere okuduğumda bile saatlerce eksiksiz, yanlışsız okuyabiliyorum aklımdaki şiirleri. Allah korusun ilerde alzheimer falan olsam unutmayacağım tek şey şiirlerim olur galiba. Konuyu fazlaca uzattım fakat bende şiir muhabbeti tükenmez :) çocukluğumda dinlediğim o şiiri paylaşayım sizlerle:

Geceleri yükselirken denizlerim
Çağıran sensin
Kudururken içimin ırmakları 
Aktığım sensin
Geçiyor mevsimler
İçimde deprem sensin
Yok olmuşsam
Yüzümde sonsuzluk olan sensin.
En dar zamanlarımda 
Aklıma düşen sensin
Mutluluk sen Hüzün sen çoğalmak sensin
Hayat bir göç
Her yeni göçte aranan sensin
Kalemle silgi herşey
Tek kalan sensin
Geçtim sırat köprüsünü
Erdiğim sensin
şiiri aştın sen
Şiir bahane 
Amacım sensin
İtaaatim isyanım yaşamım sensin
Gözbebeğim beharım sevgilim sensin
İçimdeki çocuk konuşuyor
Seni anlatıyor
Sana anlatıyor.

Gelelim örgümüze. Mini mini baykuşları anahtarlık olarak yapmıştım. yanlış hatırlamıyorsam 6 si le başlayıp 30 si ye kadar arttırıp 7-8 sıra da arttırmadan ördüm. kulaklarında ise iki renk kullandım. Rengarenk, cıvıl cıvıl oldular 💛💜💚